LP3981IMM-2.7/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.7V 300MA 8VSSOP
DataSheet
LP3981IMM-2.7/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):210 µA
PSRR:50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)