LT1963EST-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A SOT223-3
DataSheet
LT1963EST-3.3#PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):1.5 mA
Current - Supply (Max):120 mA
PSRR:63dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-261-4, TO-261AA
Supplier Device Package:SOT-223-3
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SC573V18RTRC
SC573V18RTRC
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SC70-5