AP2132UMP-1.5TRG1
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 2A 8PSOP
DataSheet
AP2132UMP-1.5TRG1 PDF
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):0.6V (1.5V)
Voltage - Output (Max):3V
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 2A
Current - Output:2A
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad