LP5900TL-2.7/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 4DSBGA
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP5900TL-2.7/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):230 µA
PSRR:85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C