TC1223-3.3VCTTR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SOT23-5
DataSheet
TC1223-3.3VCTTR PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.12V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:64dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C