LDI1117-3.3H
Manufacturer
Diotec Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.35A SOT223
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LDI1117-3.3H PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.25V @ 1A
Current - Output:1.35A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)