S-13R1E28-A4T2U3
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA HSNT4-B
DataSheet
S-13R1E28-A4T2U3 PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.23V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):9 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Overcurrent, Reverse Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)