LD6806TD/28H,125
Description
IC REG LINEAR 2.8V 200MA 5TSOP
DataSheet
LD6806TD/28H,125 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.13V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):250 µA
PSRR:55dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C