LD1117S25TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA SOT223
DataSheet
LD1117S25TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 800mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C