S-1137A25-U5T1U
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1137A25-U5T1U PDF
Type Description
Series:S-1137
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):65 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable, Soft Start
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)