TAR5S18U(TE85L,F)
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA UFV
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TAR5S18U(TE85L,F) PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):850 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C