MIC59300-1.2YME
Description
IC REG LINEAR 1.2V 3A 8SOIC
DataSheet
MIC59300-1.2YME PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):3.8V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB ~ 55dB (10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad