ADP1713AUJZ-1.1-R7
Description
IC REG LINEAR 1.1V 300MA TSOT5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ADP1713AUJZ-1.1-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.23V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):70 µA
Current - Supply (Max):420 µA
PSRR:72dB (1kHz)
Control Features:Enable, Bypass
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)