LP2989ILDX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8WSON
DataSheet
LP2989ILDX-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.65V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):175 µA
Current - Supply (Max):9 mA
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C