LP2951CMMX-3.3
Description
IC REG LIN POS ADJ 100MA 8VSSOP
DataSheet
LP2951CMMX-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.235V (3.3V)
Voltage - Output (Max):29V
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):14 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)