MIC29201-12BU
Description
IC REG LINEAR 12V 400MA TO263-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC29201-12BU PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.75V @ 400mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):12 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Load Dump, Over Current, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C