REG1117A-1.8/2K5
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-4
DataSheet
REG1117A-1.8/2K5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.55V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:62dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C