REG1117A-1.8
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1A SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
REG1117A-1.8 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.55V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:62dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C