LD6805K/12P,115
Description
IC REG LIN 1.2V 150MA DFN1010C-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD6805K/12P,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):35 µA
Current - Supply (Max):150 µA
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Transient Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C