NCP715MX18TBG
Description
IC REG LINEAR 1.8V 50MA 6XDFN
DataSheet
NCP715MX18TBG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):24V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):4.2 µA
Current - Supply (Max):5.8 µA
PSRR:60dB (100kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)