BU18JA2MNVX-CTL
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V SSON004R1010
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
BU18JA2MNVX-CTL PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.71V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:ON/OFF
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C