NCP1117DT33
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A DPAK
DataSheet
NCP1117DT33 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 800mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:64dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C