LMS8117ADTX-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO252-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LMS8117ADTX-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.25V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):5 mA
Current - Supply (Max):10 mA
PSRR:60 ~ 75 dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C