AZ1117D-2.5TRE1
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A TO252-2
DataSheet
AZ1117D-2.5TRE1 PDF
Type Description
Series:AZ1117
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.25V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)