TC2015-1.8VCTTR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 100MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TC2015-1.8VCTTR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.14V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C