BD15HA5MEFJ-ME2
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 1.5V 500MA 8HTSOP-J
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
BD15HA5MEFJ-ME2 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):8V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):0.6 mA
Current - Supply (Max):900 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad