MC33375D-3.3R2G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MC33375D-3.3R2G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):13V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):200 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)