AP2120N-1.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.3V 150MA SOT23
DataSheet
AP2120N-1.3TRG1 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.8V @ 200mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):50 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C