S-816A34AMC-BAJT2U
Description
IC REG LINEAR 3.4V 1A SOT23-5
DataSheet
S-816A34AMC-BAJT2U PDF
Type Description
Series:S-816
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.4V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.1V @ 100mA (Typ)
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)