AP7361C-10SP-13
Description
IC REG LINEAR 1V 1A 8SO
DataSheet
AP7361C-10SP-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.84V @ 1A (Typ)
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad