NCV4274CDS33R4G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 400MA D2PAK
DataSheet
NCV4274CDS33R4G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):250 µA
Current - Supply (Max):35 mA
PSRR:60dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)