REG103UA-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
REG103UA-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.28V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):0.7 mA
Current - Supply (Max):1.3 mA
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)