NJU7231F28-TE1#
Description
IC REG LINEAR 2.8V 100MA SOT23-5
DataSheet
NJU7231F28-TE1# PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 20mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C