RP118N231B-TR-FE
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.3V 100MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RP118N231B-TR-FE PDF
Type Description
Series:RP118x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.23V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):0.5 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)