NCP5662DS28R4G
Description
IC REG LINEAR 2.8V 2A D2PAK-5
DataSheet
NCP5662DS28R4G PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):9V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 2A
Current - Output:2A
Current - Quiescent (Iq):3 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C