XC6201P352PR-G
Manufacturer
Torex Semiconductor Ltd.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.5V 250MA SOT89
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
XC6201P352PR-G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 200mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)