MIC37501-2.5WR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 5A SPAK-7
DataSheet
MIC37501-2.5WR PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 5A
Current - Output:5A
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C