MIC37501-1.8WR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A SPAK-7
DataSheet
MIC37501-1.8WR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 5A
Current - Output:5A
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C