TLS820D0ELV33XUMA1
Description
IC REG LIN 3.3V 200MA SSOP-14-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLS820D0ELV33XUMA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):5 µA
Current - Supply (Max):80 µA
PSRR:63dB (100Hz)
Control Features:Delay, Enable, Reset, Watchdog
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:14-LSSOP (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad