R1191L120D-TR
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 12V 300MA DFN1616-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
R1191L120D-TR PDF
Type Description
Series:R1191x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Reverse Current, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C