LD56100DPU33R
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A 8DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD56100DPU33R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.16V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):155 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 55dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:Enable, Soft Start
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C