UA78M33CDCYRG3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
UA78M33CDCYRG3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):25V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):2V @ 350mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:80dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C