BA33DD0WT
Manufacturer
ROHM Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 2A TO220FP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
BA33DD0WT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):25V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 2A
Current - Output:2A
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C