NCP585DSN25T1G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA SOT23-5
DataSheet
NCP585DSN25T1G PDF
Country of origin
Date code
10+
ads
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):111 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C