MAX1658ESA+
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LIN POS ADJ 350MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX1658ESA+ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.25V (3.3V)
Voltage - Output (Max):16V
Voltage Dropout (Max):1.5V @ 350mA
Current - Output:350mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)