MCP1811AT-028/LT
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC70-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MCP1811AT-028/LT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):0.5 µA
Current - Supply (Max):110 µA
PSRR:50dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TJ)