LM9036QMM-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8VSSOP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LM9036QMM-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.40V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):20 µA
Current - Supply (Max):2 mA
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)