TC1055-2.85VCT713
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.85V 100MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TC1055-2.85VCT713 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:64dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C