LD59015C12R
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 1.2V 150MA SOT323-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD59015C12R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):110 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C