TC1300R-2.5VUATR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 300MA 8MSOP
DataSheet
TC1300R-2.5VUATR PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.39V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):160 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)